Home Kontakty Přihlášení / Registrace

Poradna

Jak postupovat v případě, že mám dlouhotrvající bolesti z manuální práce u stroje? 22.10.2015

Dobrý den, zaměstnavatel provádí rekonstrukci pracoviště (kalibrační laboratoře) a kalibrační činnost se provádí cca 8 měsíců v provizorních podmínkách. Zadání rekonstrukce bylo na automatizaci systému, ale na částečně rekonstruovaném zařízení se provádí manuální měření, pro které není určeno. V průběhu několika měsíců jsem upozorňovala, že mě po měření bolí ruka v zápěstí (málo místa pro posun mikrometrického šroubu včetně větší výšky ve které je činnost prováděna - dosud není provedeno plánované zvýšení podlahy o cca 10 cm). Bolest v zápěstí se stupňovala až jsem byla nucena jít k obvodnímu lékaři, který stanovil diagnózu - zánět šlach. Lékař doporučil po dobu léčení změnu pracoviště nebo pracovní neschopnost. Po dohodě se zaměstnavatelem jsem nešla na pracovní neschopnost, ale kolegové mě při příslušných měřeních nahradili a já prováděla až následné kancelářské práce s omezením postižené ruky (mám ortézu od lékaře). Zánět se nehojil, tak mi při druhé kontrole na ortopedii (první návštěva ortopedie proběhla na žádanku obvodního lékaře) provedli obstřik zápěstí kortikoidy. Po obstřiku jsem měla 2 dny dovolenou a po víkendu jsem šla k obvodnímu lékaři pro neschopenku, neboť ortoped mi řekl , že ruku mám mít v klidu. Pokud nezabere obstřik budu muset na operaci. Zaměstnavatel mi neuznal pracovní úraz, že je to pouze nemoc, přestože v neschopence pracovní úraz uveden je. Nyní čekám až mi toto vyjádření doručí pošta. Právník odborů mi řekl , že to není pracovní úraz, přestože jsem na internetu našla, že se jedná pravděpodobně o atypický úraz, kdy zaměstnanec nerozezná počátek úrazu. Můžete mi poradit, jak mám dále postupovat a zda kategorie Atypický úraz platí po 1.10.2015? Děkuji předem za odpověď.

Zákoník práce v § 271 k uvádí: Pracovním úrazem pro účely tohoto zákona je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním (§ 273 a 274).

V tomto případě nejsou splněny podmínky pro uznání pracovního úrazu. Zdravotní potíže nenastaly krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů. Zdravotní problémy vznikaly postupně v průběhu několika měsíců. Skutečnost, že ošetřující lékař na neschopence zaškrtl kolonku pracovní úraz, není pro zaměstnavatele závazná. Zánět šlach v daném případě nemůže být zaměstnavatelem posouzen jako úraz pracovní.

Termín atypický úraz není v našich právních předpisech žádným způsobem upraven ani definován.

Pokud  budete trvat na tom, že jde o pracovní úraz, můžete požádat příslušný soud o stanovení, zda jde v daném případě o pracovní úraz.

Na základě našich dlouholetých zkušeností v této oblasti, si dovolíme konstatovat, že ani soud nebude tento případ kvalifikovat jako pracovní úraz.

Mohlo by vás také zajímat

Vaše dotazy